EN PL

Porady

W niniejszym dziale znajdą Państwo porady, w których udzielamy wskazówek dotyczących użytkowania narzędzi dostępnych w naszym sklepie.

W jaki sposób uzupełnić olej w nitownicach do montażu nitów FAR RAC2200 i RAC3000 ?

Jak rozwiązać problem zablokowanego gwoździa w nitownicach FAR?

Jak serwisować gwoździarkę gazową?

Gwoździarki gazowe to bardzo łatwe w obsłudze narzędzia. Zastosowanie zasilania za pomocą naboju gazowego dodatkowo wpływa na elastyczność użycia gwoździarki ponieważ nie jest wymagane podłączanie jej do kompresora.

Poniżej pokazujemy jak krok po kroku serwisować gwoździarki gazowe by mogły służyć nam bezawaryjnie jak najdłużej.

 

Jak zwolnić pracę siłownika pneumatycznego PNEUMAX ?

Jak wymienić szczęki w nitownicy FAR RAC 171 / 181 ?

 

Jak wymienić szczęki w nitownicy FAR RAC 171 / 181 ? W powyższym filmiku pokazujemy w jaki sposób można wymienić szczęki w nitownicy FAR RAC 171. W dokładnie ten sam sposób wymienić można szczęki w modelu FAR RAC 181.

Zapoznaj się z ofertą nitownic FAR: https://goo.gl/6Y5s9y

Pistoletowy klucz impulsowy Red Rooster - jak ustawić moment obrotowy ?

Zasada działania klucza impulsowego

Ze względu na bardzo krótki cykl całego impulsu w uchwycie prawie nie występuje reakcja na moment skręcający (operator odczuwa tylko niski moment obrotowy silnika).

W narzędziu o mechanizmie impulsowym w przeciwieństwie do klucza udarowego nie występuje kontakt „metal do metalu” co w rezultacie zapewnia kluczom impulsowym łagodniejsze i stabilniejsze „pulsowanie”, mniejsze są drgania, niższy poziom hałasu i dłuższy okres użytkowania w porównaniu z tradycyjnymi kluczami udarowymi.

 

zasada działania klucza impulsowego

 

 

Jeśli chodzi o wydajność, to konstrukcja ta umożliwia szybsze osiągnięcie momentu dokręcania i doskonale nadaje się do stosowania w przypadku „miękkich” złączy lub śrub samokontrujących, przy zmniejszonych poziomach hałasu i wibracji.

W jaki sposób należy poprawnie używać narzędzi pneumatycznych?

Przed pierwszym użyciem nowego narzędzia pneumatycznego zaleca się jego naoliwienie przez wlot powietrza olejem bez kwasu i żywicy. Zanim do narzędzia zostanie podłączony wąż należy zwrócić uwagę czy wąż i szybkozłącza są czyste oraz upewnić się, że powietrze jest suche i czyste.
Zaleca się również korzystanie z urządzeń do uzdatniania powietrza i prawidłowo ustawionej smarownicy. Należy również użyć oleju właściwego dla danego narzędzia pneumatycznego. By smarowanie przebiegało poprawnie należy użyć węża o długości max. 8 m pomiędzy smarownicą a narzędziem pneumatycznym. Przy użyciu dłuższego węża istnieje możliwość zamontowania smarownicy odrzutowej SMC. Smarownica odrzutowa ma zasięg ok. 200 m. Ciśnienie powietrza dla narzędzi powinno wynosić 0,63 MPa. Aby osiągnąć najlepszą wydajność narzędzia pneumatycznego należy użyć prawidłowej średnicy węża.

Konserwacja narzędzi pneumatycznych
Należy usuwać wodę z rurociągów oraz zbiorników sprężarki powietrza raz na dobę oraz sprawdzić, czy smarownice są napełnione olejem.

Ciśnienie jest zbyt niskie!
Jeśli ciśnienie powietrza jest zbyt niskie narzędzie pneumatyczne zmniejszy precyzję pracy oraz zmniejszy swoją funkcjonalność co z kolei spowoduje powolne uruchamianie i mniejszą wydajność. Ciśnienie obniżone o 1 bar to utrata mocy 25%!

Powody występowania niskiego ciśnienia:
• niewystarczająca wydajność sprężarki
• rurociągi powietrza nie zostały zamontowane prawidłowo
• występują nieszczelności
• urządzenie uzdatniające powietrza nie działa poprawnie lub nie jest zamontowane w poprawny sposób
• użyte są nieprawidłowe złączki skręcanych lub szybkozłączki
• zbiornik rezerwowy jest za mały

Jakość powietrza
Zbyt niska jakość powietrza może prowadzić do kosztownych przestojów w produkcji, wydłużyć czas i koszty utrzymania oraz skrócić żywotność narzędzi. Utrzymanie powietrza wysokiej jakości zabezpiecza narzędzia pneumatyczne przed zniszczeniem.

Powody występowania powietrza o niskiej jakości:
• brak niezbędnych urządzeń do uzdatniania powietrza
• niska jakość i / lub błędna instalacja urządzeń do uzdatniania powietrza
• brak konserwacji urządzeń do uzdatniania powietrza
• stosowanie węży o nieprawidłowej średnicy

Prawidłowy montaż zaworu gazowego na nabój gazowy - gwoździarka gazowa

Konserwacja gwoździarki Tjep GRF34/105 2G

Nowy model z oznaczeniem 2G jest nastąpcą najmocniejszej gwoździarki gazowej na rynku. Moc 135 kJ pozwala na wbicie gwoździ pierścieniowych do 100mm. Poprawiona szybkość wbijania gwoździ.

Gwoździarka dostępna tutaj:

http://www.sklep-pneumatyczny.pl/p1754,gwozdziarka-gazowa-do-100mm-tjep-grf-34-105-2g-new.html

Wymiana głowicy, iglicy i dyszy w pistolecie lakierniczym

Podczas montażu dyszy powietrznej należy zwrócić uwagę, aby została ona dokręcona przy użyciu oczka wewnętrznego klucza uniwersalnego w celu uzyskania dokładnej szczelności.

big_montaz_iglicy_i_dyszy_w_pistolecie_lakierniczym

Jak dobrać kompresor / sprężarkę?

Jak dobrać kompresor / sprężarkę by spełnia swoją funkcję długo i efektywnie?

Poniżej przedstawiamy kilka ważnych punktów, które Państwu w tym pomogą:

  1. Musimy zsumować zapotrzebowanie powietrza wszystkich urządzeń, które będą podłączone.
  2.  Musimy wziąć pod uwagę czy urządzenia pracują jednocześnie czy tylko okresowo.
  3. Pamiętajmy że zbiornik kompresora nie mówi nam o wydajności urządzenia. Zbiornik to tylko miejsce magazynowania powietrza. Oczywiście czym większy tym więcej medium do wykorzystania ale pojemność zbiornika musi odpowiadać wydajności pompy sprężarkowej.
  4. Ważną kwestią jest czas pracy kompresora. Przede wszystkim kompresor, sprężarka w szczególności tłokowa nie jest przystosowana do pracy ciągłej. Przy doborze kompresora dodajemy około 35% nadwyżki powietrza, by urządzenie mogło się wyłączyć. Ciągła praca kompresora spowoduje jego szybkie zniszczenie, przegrzanie i uszkodzenie. Kolejnym ważnym punktem jest wymiana oleju w okresach wyznaczonych w karcie technologicznej. Gwarancja nie pokrywa tego rodzaju zaniedbań.
  5. Kupując kompresor,sprężarkę pomyślmy również o przyszłości. Urządzenie ma nam służyć kilkanaście lat, więc zastanówmy się jakie narzędzia, urządzenia zostaną dokupione i również będą potrzebowały powietrza do pracy.
  6. Zwróćmy uwagę że parametrem mówiącym nam o wydajności kompresora jest wydajność efektywna/praktyczna. Często szczególnie w marketach, gdzie promocja goni promocje, może zobaczyć “super cenę” i “super wydajność” ale najczęściej jest to wydajność teoretyczna, która mówi nam ile kompresor zasysa powietrza, a nie odwrotnie.

Przykład: Nasze urządzenia pobierają 400 l/min powietrza.

400 + 35% = 540 l/min ( plus coś na przyszłe urządzenia około 100l ) = 640 l/min Wydajność efektywna/praktyczna naszej sprężarki powinna wynosić około 640 l/min.

Jak działa gwoździarka pneumatyczna?

Jeśli masz dostęp do przekroju narzędzia, to teraz nadszedł czas, by posłużyć się nim. Przede wszystkim, młotkiem nie wstrzeliwuje się gwoździa – ale się go wbija. To samo dotyczy pneumatycznych narządzi do zamocowań. Używa się ich do wbijania elementów złącznych. Młotek został zastąpiony bijakiem /tłokiem, a energia pochodząca od ruchu młotka zastąpiona została energią ruchu bijaka/tłoka. Nie musisz wkładać ręki do kieszeni by wyjąć następny łącznik, jest on podawany do nosa narzędzia przez sprężynę lub tłok. Nie ma żadnej magii w pneumatycznych narzędziach do zamocowań. Cały trick polega na przemieszczaniu masy powietrza z jednej części narzędzia do drugiej, najszybciej jak tylko to możliwe.
Poniżej, na czterech rysunkach pokazano położenie różnych części narzędzia, które powodują, że ono pracuje w trakcie wbijania łącznika. Powietrze pod wysokim ciśnieniem zaznaczono kolorem niebieskim. W obszarach bezbarwnych panuje ciśnienie atmosferyczne. Wszystkie narzędzia w większym bądź mniejszym stopniu pracują w podobny sposób, albo wbijają, albo zaginają łącznik. Niektóre narzędzia posiadają końcówkę kontaktową, którą trzeba docisnąć do drewna, by można było uruchomić spust, ale to nie zmienia sposobu, w jaki powietrze przepływa wewnątrz narzędzia. Nieco odmiennie odbywa się to w gwoździarkach na gwoździe w zwojach; w tych narzędziach powietrze ze spodu obudowy porusza tłok podajnika, aby przesunął on następny gwóźdź, po czym tłok ten jest zawracany w poprzednie położenie przez sprężynę powrotną.

 

big_jak_dziala_gwozdziarka_pneumatyczna

Konserwacja gwoździarki gazowej PASLODE

Model gwoździarki Paslode IM350+ jest następcą cenionego modelu IM350/90. Gwoździarka pracuje na tych samych gwoździach typu D-head, łączone na papierze pod katem 34″. Naboje gazowe jak i bateria pozostały również bez zmian. Nowy model jest rozsądnym rozwiązaniem z uwagi na pełną dostępności gwoździ i nabojów gazowych.

 

Filmik instruktażowy, dotyczący konserwacji gwoździarki gazowej PASLODE

 

Jak umyć pistolet lakierniczy?

Jak umyć pistolet lakierniczy ? Najlepiej taki zabieg wykonać w przeznaczonej do tego profesjonalnej myjni lakierniczej. Najbardziej popularna myjka do pistoletów lakierniczych to myjka B-TEC, która umożliwia mycie automatyczne i ręczne, płukanie oraz wyciąg oparów. Z ofertą i rodzajami myjni mogą się Państwo zapoznać TUTAJ.

Ręczne mycie pistoletów lakierniczych

Podczas ręcznego mycia należy zwrócić uwagę, aby stosowane wyciory i pędzelki nie zawierały metalowych drucików, które mogłyby ewentualnie uszkodzić pistolet. Oprócz tego należy unikać dostawania się środka myjącego do kanałów powietrznych – zaleca się w tym przypadku pozostawić pistolet podłączony do instalacji powietrznej i ustawić na minimalny przepływ powietrza.

Podczas mycia poszczególnych elementów dysz, należy uważać, aby metalowe części wyciorów nie uszkodziły dysz. Idealnym rozwiązaniem są pędzelki, specjalne wyciorów oraz igiełki, które gwarantują optymalne i bezpieczne czyszczenie dysz.

big_reczne_mycie_pistoletow_lakierniczych

Wymiana uszczelki głowicy Satajet 3000

Film instruktażowy z wymiany uszczelki głowicy Satajet 3000

 

Jak działa sprężarka śrubowa?

ZASADA DZIAŁANIA SPRĘŻAREK ŚRUBOWYCH

Powietrze z otoczenia zasysane jest przez filtr (1) następnie przepływa przez regulator ssania wyposażony w zawór regulacyjny, który dostosowuje się do chwilowego zapotrzebowania na sprężone powietrze. W tym czasie zespół elektryczny, który jest połączony z przetwornikiem ciśnienia reguluje pracę regulatora. Do powietrza sprężonego w stopniu śrubowym (2) jest wtryskiwany uprzednio oczyszczony w filtrze (3) olej. Wtrysk oleju pełni funkcję smarowania, uszczelnienia i chłodzenia stopnia śrubowego. Mieszanina oleju i powietrza jest sprężona w przestrzeniach pomiędzy wirnikami śrubowymi, po czym przepływa do zbiornika separatora oleju (4), a tam wytrąca się większa część zawartego w nim oleju. Ze zbiornika separatora powietrze przepływa przez filtr dokładnego oczyszczania (5) zawór minimalnego ciśnienia (6) do chłodnicy końcowej (7), gdzie zostaje schłodzone do temperatury 10°C powyżej temperatury otoczenia. Olej który gromadzi się w separatorze oleju jest odprowadzany rurką (8) do stopnia śrubowego. Przepływem oleju przez chłodnicę (9) steruje termostat (10). Filtry ssania i oleju wyposażone są w czujniki zanieczyszczenia.

Jak prawidłowo obsługiwać balanser linkowy TECNA, by uniknąć awarii?

W tym krótkim filmiku pokazujemy jak we właściwy sposób należy obsługiwać balanser linkowy TECNA 9313, by uniknąć awarii.

Jak NIE obsługiwać balansera TECNA - najpopularniejsza przyczyna awarii

W tym krótkim filmiku pokazujemy najpopularniejszą przyczynę awarii balanserów i przedstawiamy prawidłowy sposób regulacji urządzenia.

 

Jak wygląda prawidłowy montaż nitonakrętki?

Call Now